Voda je element, který prospívá, ale může taky nadělat hodně škody. Přesto bychom se bez něj neobešli. Potřebujeme vodu přijímat do těla, k tomu máme pitnou vodu, potřebujeme na umývání, na hygienu, ale také s ní zavlažujeme zahrady, užitkové i okrasné. Když voda dělá paseku, bývá to nejčastěji při povodních, nebo když stoupá spodní voda a zaplavuje sklepy. Každopádně se na běžném rodinném domě můžeme setkat s mnoha situacemi, při kterých nezbytně využijeme ponorná nebo horizontální čerpadla.

Právě tyhle dva typy se používají pro běžné využití hojně. Ponorná nebo vodorovná čerpadla jsou používána pro čerpání vody ze studen nebo vrtů, která se pak používá buď běžně v domácnosti, jako užitková a pitná voda, nebo se s ní zavlažuje zahrada. Záleží, jakou kvalitou vody vaše studna oplývá. Na to se zase dělají speciální testy k určení kvality vody ve studních. V nemálo případech může být voda ve vaší vlastní studni dokonce kvalitnější, než voda z veřejných zdrojů, protože není ošetřována tolika chemikáliemi.

Pro čerpání lehce znečištěné vody běžně použijete kalová čerpadla, což je typ ponorných čerpadel. Jsou určené na vodu například z rybníků, nebo když čerpáte vodu ze zatopených sklepů.

Při výběru čerpadel je potřeba se soustředit hlavně na to, kolik vody, tedy jaké objemy, hodláte čerpadlem přečerpávat, v jaké vzdálenosti od místa spotřeby je vodní zdroj, z kterého se bude čerpat, případně v jaké hloubce se vodní zdroj nachází. To jsou primární ukazatele toho, jaké čerpadlo byste si měli pořídit. Dále se běžně rozhodujete, jestli bude čerpadlo napevno umístěno na místě, pak můžete použít horizontální čerpadlo, nebo jestli bude používáno různě, pak je vhodné ponorné. Kvalitní čerpadla seženete například na www.k-h.cz, kde se kromě prodeje čerpadel dají zjistit také parametry a užitečné informace o čerpadlech a domácích vodárnách.