Srubové stavby dělíme na srubové domy, srubové chaty a sruby víkendové. Všechny typy těchto staveb oplývají velmi dobrými tepelně izolačními vlastnostmi, energetické parametry navíc odpovídají standartu nízkoenergetických staveb, což z nich při dnešních cenách za energie činí stavby budoucnosti. Dále disponují příjemným vnitřním klimatem s konstantní teplotou a přírodní materiál interiéru i exteriéru přispívá k pohodě a kvalitě bydlení.

Na trhu dnes existuje řada firem, které se soustřeďují pouze na stavbu domů ze dřeva – srubů a roubenek na klíč, všechny však používají povětšinou stejný systém provádění stavby. Nejběžnější realizace je stavba z kvalitního sušeného a hoblovaného smrku. Obvodové stěny jsou zateplovány izolací z dřevité vlny, minerální vatou, ovčí vlnou apod. Ačkoli se jedná o přírodní materiály, jejich funkce i životnost jsou plně srovnatelné s klasickými zděnými domy. Nosné dřevěné konstrukce samozřejmě ladí jak v interiéru, tak exteriéru a dodávají stavbě přírodní ráz.

Stěny srubů jsou zpravidla z čerstvě vytěženého dřeva s vysokou vlhkostí. Naopak moderní roubenky lze realizovat z čerstvého, ale i předsušeného nebo zcela vysušeného dřeva. Nejmodernější konstrukce roubenky využívá vysušeného, hoblovaného dřeva. Většina dodavatelů pak dokončuje vnitřní stěny na přání zákazníka ať již dřevěnými obklady, tak zdivem nebo kamenem. Vše dle individuálních představ a požadavků klienta. Tyto stavby je možno realizovat na klíč, nebo si nechat dopomoci s hrubou stavbu a ostatní práce provést s jinou firmou nebo svépomoci. S pomocí vyspělé technologie lze postavit většinu dřevěných srubů a roubenek, ať již jako domy nebo chaty. Někteří dodavatelé dokonce dodávají dřevěné chaty na klíč, víkendové chaty a také roubenky na klíč jako stavebnici, která je samozřejmě cenově dostupnější pro zákazníka.