Doma každý z nás používá nepochybně množství nejrůznějších přístrojů. Nejspíš všichni už jsme také někdy zažili, že přístroj buď přestane běžet, nebo jeho fungování není tak úplně dokonalé, nebo dojde k nehodě, při které se ulomí nějaká vnější část. Bez náhradních dílů se pak na opravu neobejdete. Je nutné pak pořídit buď originální značkové náhradní díly domácích elektrospotřebičů nebo alespoň neznačkové využitelné pro různé značky přístrojů.

Náhradní díly jsou pak celkem snadno dostupné, pokud máte přístroj rozšířené značky. Jestliže jste ale někdy v záchvatu originality domů dovezli zahraniční spotřebič neznámé značky, který se u nás nevyskytuje ve velkém množství, můžete mít v případě poruchy problém sehnat na něj náhradní díly.

Tím nejvíce poruchovým přístroje jsou bohužel pračky. Velmi často se stává, že u pračky dojde k poruše a vytopí byt vám, potažmo také sousedům. Její stav totiž ovlivňují různé škodlivé faktory. Vodní kámen je jedním z nich. Jeho vzniku ale lze přecházet také způsobem praní. Celkově zacházení se spotřebiči má vliv na jejich životnost. U praček se nejdelší záruční doba vztahuje vždy na motor, který by měl vydržet minimálně deset let bez poruchy. Části motoru tak mezi standardně kupované náhradní díly na pračky patřit nebudou. Naopak obvyklým problémem, bývá přetržení klínového řemene, kdy se následně pračka neotáčí, respektive buben.

Problémy mívají ale také další spotřebiče. Pokud například topíte akumulačními kamny, můžete někdy potřebovat vyměnit topné těleso. Náhradní díly na akumulační kamna ale jinak nebývají tolik potřeba.