S každým spotřebičem se pojí jistá životnost, která se ale může prodloužit, jestliže je spotřebič vhodně využíván. Velmi zřejmé je to například na pračkách, které mohou výborně fungovat dlouhou dobu, i přesto, že patří k nejvíce poruchovým spotřebičům v domácnosti vůbec. Je ale zapotřebí používat ji podle určitých zásad, abyste za chvíli nemuseli dokupovat náhradní díly elektrospotřebičů.

U praček, sporáků, ledniček, bojlerů se může ledacos pokazit. Většinou platí, že čím složitější přístroj, tím pravděpodobnější je riziko vzniku poruchy. Proto se například u praček doporučují spíše řady u nichž je méně funkcí, které nenabízejí tolik programů, stejně tak motor má u praček delší životnost, pokud není uzpůsoben na tak vysoké otáčky pro odstřeďování. I jen metodikou praní se ale dají pračky déle udržet v dobrém stavu. Jestli chcete znát více informací o péči o pračku a jak předcházet jejím poruchám, můžete se je dočíst na webových stránkách elektronahradnidily.cz, které jsou vyhrazeny náhradním dílům pro domácí elektrospotřebiče a mezi nimi také náhradními díly na pračky.

Vedle pračky může přestat fungovat také sporák, i když se může jednat jen o menší nehody. Nezřídka na volně stojících sporácích upadnou regulační knoflíky, upadne madlo, porouchá se dovírání dveří nebo jejich závěsy. Jsou to menší vady, které nemusejí působit na funkčnost spotřebiče. Poruchy dopadají také na spodní části sporáků. Trouby mohou někdy potřebovat vyměnit ventilátor. Pohyblivé části spotřebičů jsou častěji porouchány. Proto také náhradní díly na sporáky jsou často ke koupi i v univerzálních provedeních, i když originální značkové díly jsou vždy užitečnější a lépe pasují, jsou zkrátka kompatibilní.