K nemálo využívaným tepelným zdrojů se řadí také elektrické přímotopy, které jsou vhodné k použití na nepřetržité vytápění, tak i prozatímnímu vytopení prostoru. Přímotopy ale mohou mít množství podob.

Pro mnoho lidí jsou přímotopy například halogenové přímotopy na stojánku, které jsou hojně využívány například na chatách, k přitopení v místnostech bez vytápění nebo jako dodatečné topení nebo k topení ve starších koupelnách, kde není jiné topení zavedeno. To jsou sice také přímotopy, ale standardní přímotopy jsou spíše běžné topné těleso s bílým plechovým krytem, jako jiné radiátory. Přímotopné konvektory bezprostředně odebírají elektrickou energii k aktuální spotřebě tepelné energie. Topí tedy přímo při odběru elektřiny. To je jejich hlavní odlišnost od akumulačních kamen, která nejdřív teplo sbírají so svého akumulačního jádra, když jsou připojena ke zdroji energie a teprve poté vytápějí, aniž by musely být zapojeny do elektrické sítě díky výhřevnému jádru. Většina akumulačních kamen jde ale také zapnout jako přímotop, tedy tak, že se výdej tepla rovná odběru elektřiny.

Přímotopy ovšem mohou vypadat i zcela jinak a pracovat s docela jinými pravidly. Typickým důkazem toho jsou sálavé panely, které využívají k topení infrazáření. To je soustředěno do objektů a nepůsobí tolik na vzduch, který se zahřívá až sekundárně, takže i vzduch kolem není tak zahřátý je vám mnohem tepleji, protože panely působí přímo na vás. Proto jsou také často a úspěšně využívány v kancelářích, kde se dají montovat na stěny nebo stropy. Více širších informací o přímotopech, jejich podobách, fungování a také výhodách nebo záporech je rozepsáno na stránkách primotopyelektricke.cz, které jsou zaměřeny pouze na tento způsob vytápění.