Možnosti topení jsou nesmírně rozsáhlé. Někteří mají doma běžné teplovodní vytápění, jiní vytápějí tuhými palivy, další zase na plyn. Záleží také na druhu stavby. Kotel na tuhá paliva je běžný například pro mnoho venkovských domů staršího data, vytápění plynem zase pro starší byty v cihlových domech, teplovodní topení je pak instalováno převážně v panelových bytech a některých nových domech. dá se ale topit také s pomocí elektřiny. A nemusí to ani být tak finančně nákladné, pokud si zvolíte správný způsob.

Elektrický proud je k dispozici na řadě míst v naší republice ve dvou odběrových tarifech. Jednak je to běžnější denní tarif a pak levnější noční proud, který je jakoby přebytkový, když se ze sítě tolik nespotřebovává. Právě výhodnějšího nočního proudu využívají elektrická akumulační kamna.

Tento způsob vytápění tak může představovat vhodnou alternativu například všude tam, kde není zavedený plyn nebo kde není vhodné využívat topení na tuhá paliva, například z ekologických důvodů.

Rozlišují se dva druhy akumulačních kamen. Jsou to statická a dynamická akumulační kamna. Tyto dvě verze se navzájem odlišují pouze jedním detailem. Instalace akumulačních kamen má také svá předem daná pravidla a podmínky, o kterých se lze více dozvědět také na informačních webových stránkách věnovaným pouze elektrickým akumulačním kamnům.

Je také nutné si uvědomit rozdíl mezi akumulačními kamny a přímotopnými konvektory, které neumožňují ukládání tepelné energie. Více informací o principu vytápění akumulačními kamny, jejich výhodách a jiných specifikacích se dozvíte na stránkách elektrickaakumulacnikamna.cz.