Vodu používáme všichni. Jen málokdo se ale stará, jak se k němu dostane a tak nějak považuje to její vytékání z vodovodního kohoutku za samozřejmé. Přitom ovšem na celém složitém systému vedení vody se podílí množství zařízení a přístrojů. Člověku to dobře dojde, když si má na svém domě nebo třeba chalupě sám zřídit vlastní přívod vody, když jednoduše není napíchnutý na veřejný vodovod. V ten okamžik si pak jasně uvědomíte, že to ani s tou vodou není tak snadné.

I soukromé osoby si občas musejí vypomoci složitou technikou, kterou bezpochyby čerpadla jsou. Už jenom při jejich samotné koupi musíte zvažovat množství faktorů, především pak účel, ke kterému se čerpadlo bude používat. Není totiž čerpání vody jako čerpání vody. Je potřeba si říct, jakou vodu budete čerpat, jak daleko, jaký potřebujete tlak, jak často budete čerpat. Je to celkem složitý proces. Také je nutné vybrat správný typ čerpadla, máte na výběr od ponorných čerpadel, přes kalová, která jsou jejich odnoží, horizontální, samonasávací, rotační, oběhová až po diagonální.

Vybírat budete také kvalitní značky. Tady lze doporučit čerpadla Sigma, která mají hodně velký typový záběr a je jasné, že jako český výrobek, jsou kvalitní a lidé jim důvěřují. Nehledě na to, že také opravy čerpadel české výroby jsou podstatně levnější. Je to stejné jako s auty. Levnější náhradní díly i servisování.

Čerpáme z vrtu nebo studny?

Nejčastěji se na zahradách a u domů čerpá patrně ze studny, najdou se ale případy, kdy se čerpá voda spíše z vrtu, což je dost specifické. Je na to zapotřebí speciální úzké čerpadlo, které bude do vrtu dobře pasovat, musí tam být rezerva v šířce, jinak by se čerpadlo mohlo zaseknout. U studny je to samozřejmě jednodušší.