V běžné domácnosti se dnes používá už obrovské množství elektrospotřebičů. Lednička nám udržuje potraviny dlouho čerstvé, pračka se stará, abychom chodili v čistém oblečení, sušička nám ho rovnou po vyprání usuší, na sporáku si připravujeme jídla, v případě nedostatku času si jen jídlo ohřejeme v mikrovlnné troubě, kávovar nám připraví čerstvou kávu, v rychlovarné konvici si ohříváme vodu na čaj. Bez většiny těchto spotřebičů se dnes už ani neobejdeme. Podle čeho je ale vybíráte při koupi?

Docela určitě při koupi spotřebičů rozhoduje jejich cena, není to ale finální kritérium. Určitě sledujete také spotřebu a kvalitu, množství funkcí, které nabízejí. Co ale třeba jejich značka nebo záruka, jejich možné servisování? V současné době již nejsou spotřebiče vyráběny tak, aby sloužily třeba dvacet let, jako tomu bývalo dříve. Dnes je žádoucí, aby se spotřebiče po čase začaly rozpadat a bylo nutné je nechat servisovat. Proto se vyplatí mít značku, jejíž náhradní díly pro domácí elektrospotřebiče nejsou nákladné. Drahé náhradní díly znamenají drahé opravy. Kromě toho je dobré vědět, co se u kterého spotřebiče často kazí a koupit takový kus, u něhož je záruka, že podobných vad bude minimum.

Některé náhradní díly si také budete v případě poruchy moci vyměnit sami, jako jsou některé náhradní díly na sporáky, jako jsou náhradní knoflíky nebo mřížky do trouby, jiné budete opravy a výměny budete muset svěřit do rukou odborných opravářů. K takovým patří například opravy praček. Ty jsou vůbec nejvíce poruchovým přístrojem v domácnosti. Nejméně se u nich ovšem porouchávají motory, na které je také standardně výrobcem poskytována nejdelší záruka z celé pračky. Naopak nejrůznější hadičky, těsnění a podobné náhradní díly na pračky jsou to, co se bude jednou za čas patrně muset měnit. Doufejme před tím, než vytopíte sebe i sousedy.