Výběr vhodné podlahové krytiny je často to nejtěžší rozhodnutí při rekonstrukci domu, či bytu. Nátěr snadno přemalujete, sedačku vyměníte, ale podlaha, ta vám zůstane. Při jejím výběru byste tedy měli dbát na hned několik faktorů, které vás mohou přesvědčit o správné volbě.

Co ovlivňuje výběr podlahy

Na výběr máte velké množství materiálů. Můžete prostor vylít betonem, položit koberce a pro ty, kteří mají rádi přírodní barvy a materiály, je na výběr buď dřevěná, nebo laminátová podlaha. U všech těchto materiálů musíte myslet na faktory, které ovlivní váš výběr.

  • Žijete v bytě, nebo domě? (v bytě musíte myslet na hluk, který můžete chůzí způsobovat)
  • Chcete podlahu umístit do pokoje, nebo celého domu?
  • Je váš rozpočet napjatý?
  • Jak velkou rodinu máte? (na kolik bude podlahová krytina zatěžována)
  • Preferujete spíše přírodní materiály, nebo kladete důraz na efekt?

Tyto a ještě mnohem více otázek byste si měli položit před každým výběrem podlahové krytiny.

Komu více sedne laminátová a komu dřevěná podlaha

Laminátová podlaha je na rozdíl od linolea či koberců hlučnější, což by mohlo obtěžovat sousedy v okolí. Za to se jedná o perfektní krytinu v případě, že se rozhodujete instalovat podlahové topení. Kromě toho vám laminátová podlaha vydrží až třicet let bez speciální údržby. Je možné vybírat z velkého množství barev a materiálů, čímž se skvěle hodí do moderních prostor, kde je důležitá uvážlivá barevná kombinace. Asi největší výhodou laminátových podlah je jejich cena, která je mnohem nižší než podlahy z dřevěného materiálu.
Zatímco laminátová podlaha nabízí množství výhod, které vám dřevěná podlaha nenabídne v plném rozsahu, má přesto jednu neopomenutelnou vlastnost – přírodní materiál. Dnes je ale dřevěná podlaha mnohem více variabilní. Co do vlastností má hodně společného s laminátovou, kromě toho je dnes možné si nechat vyrobit dřevěnou podlahu na míru. Přesný odstín i hloubku vzoru. Přestože je dřevěná podlaha dražší než laminátová, má stále co nabídnout.
Je možné, že se neobáváte jen nesprávného výběru, ale i samotné pokládky podlah po zakoupení. Pokud si na to netroufáte, nevadí. Podlaháři, k tomu vyškolení, vám novou podlahovou krytinu profesionálně položí a odpoví na nejednu otázku.