S žádným systémem vytápění se bez se neobejdete bez funkční termoregulace. Je klíčová, abyste  nebo aby naopak nebyla přílišná zima. Dnešní domácnosti již zcela samozřejmě mají termostaty. Tato zařízení se dají napojit na nejrůznější systém vytápění, od elektrických, přes plynové až po elektrické krby.

Podle čeho ale vybírat jednotlivé typy termostatů a který je tedy vhodný pro pořízení? Zobecňování není vhodné. Termostaty se totiž vybírají především v závislosti na tom, jaký typ vytápění nebo topný systém má regulovat. Zakoupit se dají například pokojové termostaty, prostorové termostaty, programovatelné termostaty, mechanické nebo digitální termostaty. Je ale třeba odlišovat také bezdrátové termostaty a termostaty propojené dráty.

Některé domácnosti jsou již na takové úrovni, že jsou celkově propojené centrálním bezdrátovým systémem, který umožňuje regulovat na dálku některé prvky domácnosti z jednoho místa a rovněž dálkovým ovládáním – žaluzie nebo rolety, garážová vrata, topení, alarm nebo další prostředky elektronického zabezpečení, osvětlení a další součásti.

Různé jsou také termostaty pro podlahové topení a to v závislosti na tom, jestli je podlahové topení hlavním systémem vytápění, nebo slouží jen jako doplněk pro větší tepelný komfort. Podle toho se pak odlišuje, jestli se soustředí pozornost na teplotu podlahy nebo teplota vzduchu a podle toho pak topení zapíná a vypíná. Konkrétnější informace o termostatech a termoregulaci, stejně jako o centrálním regulačním systému se můžete dočíst na webu termostatyregulace.cz, které se soustřeďují právě na tuto problematiku.