Ve stínění oken existuje celá řada možností, od žaluzií, přes závěsy až po rolety. Právě rolety mají už poměrně dlouhou historii používání. Dnes již ale mají tolik různých podob, že je na výběr nejenom jejich design, ale také možnosti upevnění a užitná hodnota.

Klasické interiérové rolety, které se používaly již před mnoha lety, jsou dnes stále dostupné, ale jsou mnohem atraktivnější. Nejsou to jen tmavé zastiňující rolety, které se namotávají do role a okno spíše hyzdí. Dnes mají tolik provedení. Existují průsvitné rolety, z přírodních materiálů, zcela zatemňující i jen dekorativní lámající světlo. Barev je také nepočítaně a o vzorech není ani potřeba se zmiňovat. Dnešní klasické rolety jsou tak plnohodnotným dekorativním, ale současně účelným doplňkem každého interiéru.

Vedle těchto klasických rolet se ale objevily také další varianty, které fungují na zcela jiném principu. Jsou to vnitřní rolety z dvojité látky, kterým se říká twintex. Tyto rolety mají rafinované řešení, kdy látka je pruhovaná střídavě průsvitnými a plnými pruhy. Regulace světla probíhá tak, že se na dvou vrstvách pruhy buď překrývají, nebo jsou vůči sobě navzájem posunuty. Samozřejmě i tyto rolety je možné zcela vytáhnou nahoru do připravené lišty. S těmito vnitřními roletami jsou dekorovány především novostavby a moderní prostory, protože se k nim jejich moderní vzhled hodí.

Mimoto ale existují také vnější rolety, určené k montáži zvenčí domu. Jsou to například bezpečnostní rolety, které plní velice důležitý úkol – chrání náš majetek. Tvoří neprostupnou bariéru, přes kterou mají zloději problém se dostat. Jsou ale mnohem více účelovější. Umožňují například v létě dokonalé zastínění i při současném dostatečném větrání, takže zajišťují skvělou tepelnou pohodu, také jimi neprojde hmyz. V zimě by také měly omezovat tepelné ztráty a redukovat hluk zvenčí.