Konec prázdnin již určil přicházející podzim. Chladné počasí svádí druhé dovolené do Chorvatska anebo zapnutí topení. Před tím, než se rozhodnete zatopit, zkontrolujte termostat. Věděli jste, že díky němu můžete nejen korigovat teplotu v interiéru, ale také ušetřit za topení?

Vyberte termostat, který vám bude vyhovovat

Současné termostaty již neumí jen plánovat teplotu na pár dní dopředu. Umí toho mnohem víc. Nejdříve si ale řekněme, jak můžeme díky termostatu ušetřit peníze za topení.

  • Udržujte teplotu. Řekněte si teplotu, která je pro vás optimální. Kdy vám není zima ani horko. Pak si určete hraniční teploty, maximální a minimální. Minimální hraniční teplotu je dobré udržovat kolem 20 °C, jelikož jde o teplotu, která je pro všechny příjemná. Maximální pak si zvolte podle toho, jak velká zima vám bývá. Znamená to tedy, že termostat sepne topení, kdykoli, kdy teplota klesne těsně pod 20 °C.
  • Nevypínejte topení na noc, nebo na dobu, kdy jste mimo domov. Vypínat termostat, nebo snad i topení na noc není rozumné. Nechte raději nastavenou hraniční teplotu. Pak budete vytápět ekonomicky. Když jste mimo domov, můžete nastavit termostat tak, aby v určitý čas zapnul topení a teplota v bytě či domě se opět dostala na optimální výši.
  • Rozhodněte, které místnosti je nutno vytápět. Pokud máte topení třeba i ve spíži, rozhodněte do jaké míry je nutné tuto místnost vytápět. To stejné platí i u jiných prostor.

Termostaty mají mnoho výhod. Můžete je ovládat na dálku, plánovat teplotu interiéru dokonce i několik měsíců dopředu anebo ji korigovat prostřednictvím aplikace přes smart phone. Množství výhod, které vám termostat přinese, většinou závisí na ceně.
Termostaty můžete využít pro plynové vytápění, také pro akumulační kamna, kromě toho existují také termostaty určené k regulaci kotlů na množství různých paliv, například na tuhá paliva. Také pro elektrické topení, a dokonce i podlahové.