Vybrat do obývacího pokoje ten správný sedací nábytek nemusí být dnes vůbec tak snadné. Na výběr je tolik možností, variant a provedení, že je potřeba důkladně zvažovat všechna pro a proti.

Než se pustíte do výběru vhodné sedačky, je potřeba si ujasnit několik zásadních věcí. Především se jedná o to, kolik máte na sedačku vyhrazeno místa. Jestli to bude jediná sedací dominanta, nebo budete chtít doplnit sezení také o křesla nebo jiné sedací doplňky. Dále je potřeba si ujasnit, jaké máte na sedačku požadavky. Potřebujete hlavně velké množství sedacího prostoru? Protože pak jsou vhodné především rohové sedací soupravy. Potřebujete spíše sedačku, která vám umožní například rozložení na spací plochu pro hosty? Užitečná hodnota je také úložný prostor, který některé sedačky nabízejí. S rozkládacími sedacími soupravami získáte něco navíc, ale je potřeba počítat s tím, že jsou dražší. Potřeba je ale vzít v potaz také takové ohledy, jako je materiál a barva sedačky. Jednobarevné sedací soupravy bývají zpravidla náchylnější ke skvrnám, které na nich dříve nebo později stejně vzniknou. Jsou na nich mnohem více vidět, tím spíše pokud je sedačka světlá. Naopak vzorované materiály nečistoty dobře schovávají. Ohledně materiálu je na výběr z možností látky nebo kůže, eventuálně imitace kůže. U kůže je samozřejmě ta výhoda, že se dá umýt, pokud na ní něco ukápne. V létě se na ní ale může sedět o něco méně příjemně.

Pokud nepotřebujete tolik místa na sezení a chcete ušetřit nějakou tu korunu, byla by pro vás zcela dostačující pohovka namísto klasické sedačky. Pohovky bývají pouze s dvěma místy na sezení a často rozkládací na postel, proto se také běžně pořizují studentům do pokojů. Dají se ale použít klidně také do obýváku.