Rekonstrukce koupelny je v plném proudu a vy se stále nemůžete rozhodnout pro správný typ ohřívače vody? Existuje množství ohřívačů vody, které výrobci nabízejí na českém trhu. Jak ale poznat, který je ten nejvhodnější? U rekonstrukce je prakticky nemožné vyhnout se návštěvě vodaře, proto doporučujeme jako první krok konzultaci s profesionálem. Vodař by vám měl říct, co je právě pro vás nejvýhodnější.
Nejlépe vám poradí vodař
Všeobecně máte dvě základní možnosti. Nabízí se klasické bojlery a nebo průtokové ohřívače. Oba tyto způsoby mají své přednosti a zápory. Většinou se ohřívače vody vybírají dle individuálního klienta, protože každý z typů nabízí jiné možnosti.

Bojlery

Bojlery se obecně hodí pro menší rodiny, které spotřebovávají téměř stejné množství teplé vody každý den a snaží se šetřit. Bojler funguje na principu ohřevu teplé vody v nočních hodinách, kdy je cena za ohřev nejnižší. Po celý následující den pak můžete pustit teplou vodu a ihned se začít sprchovat nebo umýt nádobí, protože teplá voda začne téct ihned. Nevýhodou je, že máte omezené množství teplé vody, pouze takové, jaká je kapacita bojleru. Další nevýhodou je, že bojler dohřívá vodu pravidelně a nikdy nevynechá. Pokud tedy jedete na dovolenou, nebo na pracovní cestu budete mít i tak ohřátou vodu, aniž byste ji využili. Obecně lze říci, že pro čtyřčlennou rodinu je dobré zakoupit bojler o objemu kolem dvou set litrů.

Průtokové ohřívače

Zatímco bojler nabízí teplou vodu ihned, ale omezené množství, průtokové ohřívače pracují na opačném principu. Voda se začne ohřívat v okamžiku jejího spuštění a její množství není nijak omezováno. Průtokové ohřívače se doporučuje umístit zpravidla na místech nejvyššího odběru. Proto vám může vodař doporučit instalovat průtokový ohřívač přímo do sprchového koutu. Existují typy průtokových ohřívačů, které lze takto využít.