Zatemnění oken má svůj význam především v letních měsících kdy se jimi dostává do domu nebo bytu nepříjemné sluneční světlo a tím také horko. Při otevřených oknech se také může dovnitř dostat hmyz. To všechno jasně hovoří pro nějaký systém, který bude na oknech dobře vypadat a současně bude funkční.

Možností je nespočet. Od klasických rolet na okna, které jsou dobře známé již řadu let, až po závěsy. Lze ale využít také některé venkovní systémy stínění. U rolet si možná ještě pamatujete ty nepříliš zdařilé temné rolety, které dříve zatemňovaly okna. V současné době se klade mnohem větší důraz na design a různorodost. Proto jsou rolety k dostání v řadě barevných odstínů, materiálových provedení, které se liší stupněm průsvitnosti. Rolety tak mohou dokonale zatemňovat i pouze lámat světlo. Samozřejmostí jsou také nejrůznější vzory a barevná provedení.

Mezi různé druhy interiérových rolet ovšem dnes patří také další provedení, jako jsou římské rolety nebo moderní twintex rolety. Druhým faktorem, který se často řeší ve spojitosti s okny, je právě hmyz. Je totiž nepříjemným společníkem. V noci ruší bzučením, komáři navíc způsobují svědivé pupínky. Mechanickým řešením bývá umístění sítí proti hmyzu do oken. Můžete ale dnes již zapomenout na neforemné rámy se síťovinou, které se instalují do oken. Dnes už jsou totiž také součástí některých venkovních rolet, do kterých jsou zabudované a umožňují nezávislé posouvání rolet i sítí proti hmyzu, takže můžete větrat se staženými roleta, s vytaženými roletami a nemusíte mít obavy z bzučících návštěvníků. Je ale samozřejmě možné použít třeba jen odpařovače do elektrických zásuvek, jako chemické řešení.