Přinášíme vám článek o dispozicích bytu. Jakou vybrat a která je pro vás naopak zbytečná? Přečtěte si krátký příspěvek a zjistěte to snadno a rychle. Rozebíráme od nejmenší až po největší.

Garsoniéra – 1+kk

Ze zákona musí mít alespoň 16 m2. Už na základě tohoto indikátoru lze považovat bydlení v takovém typu bytu za velmi skromné, vhodné spíše na přespání než k trávení volného času. Lze se setkat i s označením 1+0, na které si dejte pozor. Kuchyň bude řešena velmi provizorně, například budete mít na stole pouze vařič. Doporučené množství osob: 1.

1+1

V podstatě garsoniéra s oddělenou místností pro kuchyň. Je vhodná k žití ideálně jedné či dvou osob, které netráví většinu dne v bytě, ale v práci, na cestách či při jiných aktivitách.

2+kk

Relativně pohodlné bydlení pro dvě osoby, v případě, že je rozlohou okolo 40 m2. Jeden společný pokoj s kuchyní a druhá místnost s ložnicí. Nejčastější rozložení této dispozice.

2+1

Jedná se o byt průměrné české domácnosti, ve kterém můžete počítat s dvěma dospělými osobami a jedním dítětem. Dvě místnosti a jedna oddělená kuchyň. Pravděpodobně se bude s další dispozicí jednat o nejčastěji volenou variantu.

3+1, 3+kk, 4+1 a jiné

Tyto byty se řadí již mezi větší, komfortnější a platí zde jediné. Čím více pokojů volíte, tím s vyšší cenou musíte počítat. To platí samozřejmě u všech bytů, ale zde se ceny zvedají exponenciálně.

Mezonety

Jedná se o byt rozdělený do dvou podlaží spojené schodištěm. Zpravidla má dvě koupelny, dvě toalety, ložnice a několik obývacích místností či pokojů. Opět bude záležet na dispozici. Většinou se mezonety vyskytují v podkrovní části domu, a proto počítejte, že v létě se bez klimatizace neobejdete. Na druhou stranu můžete počítat s luxusem a jistou mírou svobody, kterou můžete znát z rodinného domu. Mezonety totiž mívají velké terasy.

Jakou dispozici bytu zvolit?

Už víte, jakou dispozici bytu zvolíte vy? Podělte se s námi do komentářů.